Tiroit

TİROİT NEDİR? Tiroit, boğazımızda gırtlağın hemen önünde her iki şah damarımızın arasında bulunan “at nalı” şeklinde bir organdır. Tiroit bezi 2 tane hormon yapar ve dolaşıma salgılar. Bu hormonlardan birine tiroksin, diğerine tiriyoditironin ismi verilir. T4 hormonunda 4 tane iyod atomu, T3’de ise 3 tane iyod atomu vardır. Hücre içinde TE etkilidr ve T4 hücreye girmeden önce T3’e dönüşür. TSH…

Read more

İnsülin Direnci

İnsülin, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutan protein yapısında pankreasta üretilen bir hormondur. İnsülinin görevi, kanda serbest şekilde dolaşan şekerin hücre içine girmesini sağlamak ve gerekli olan enerjinin oluşturularak vücuda ihtiyacı olan enerjinin elde edilmesini sağlamaktır.

Read more

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması, diğer adıyla hepatik steatoz karaciğer hücrelerinde yağ birikmesi ve depolanması durumudur. Karaciğer normalin üstünde yağ birikmesi zamanla karaciğer dokusunda yara oluşturarak karaciğer iltihabına neden olabilmektedir. ilerleyen dönemde karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Read more

Obezite

Obezite vücut sağlığını olumsuz ölçüde etkileyecek şekilde, adipoz dokuda anormal veya aşırı yağ birikmesidir. 1990 yılında obezite dünya da hastalık olarak kabul edilmiştir.

Vücut ağırlığının düzenlenmesinde pek çok faktör vardır.

Read more

Polikistik Over

Polikistik over sendromu, nedeni kesin olarak bilinmeyen, yaygın bir endokrin bozukluktur. Bu durum adet döngüsünün seyrek olması, adet döngüsünün düzensiz olması ya da adet olamama gibi doğurganlıkla ilgili konularda karakterizedir. Polikistik over sendromunda, genelde adet araları 35 günden uzundur. PCOS’lu kadınlarda androjen düzeyinde artış, insülin direnci, bozulmuş glukoz toleransı ve vücut yağ oranının yükselmesi yaygın olarak görülmektedir.

Read more

Çocuk ve Ergen beslenmesi

Besinler, bebeğin anne karnından başlayarak hayatı boyunca mental gelişimini, bağışıklık sistemini, kilosunu, hastalıklara olan yatkınlıklarını ve hatta alerjenlere karşı olan tepkilerini dahi etkilemektedir. Yaşamın ilk yıllarında yağ hücrelerinin sayısı ile birlikte içerdikleri yağ oranı da artar ve yağ hücre sayısının artışı ergenlik dönemi ile birlikte 12- 20 yaş aralığında devam eder.

Read more

Gökçe Kapçak  © 2020. All Rights Reserved   -  Design by medya-x